Než začnete vybírat
Stavební připravenost
Obecně platí že montáž schodišť se provádí jako finální práce stavby po podlahách, omítkách případně malbách. Schodiště je třeba však v době hrubé stavby definitivně vyřešit a připravit vhodné podmínky pro kotvení, které jsou pro každý typ schodiště jiné. Jde zejména o předchystání kotvících prvků a umístění instalací mimo ně.
Čeho je třeba se vyvarovat
- Umístění radiátoru pod schodiště
- Otevírání dveří do prostoru nástupu a výstupu schodiště
- Umístění osvětlení příliš nízko (schodiště prudce stoupá)
Výběr schodiště
Tvar, rozměry a částečně i typ schodiště v zásadě určuje architekt v projektu stavby. Záleží zejména na účelu schodiště tedy počtu a důležitosti místností dosažitelných schodištěm. ( do jedné podkrovní místnosti jako např. posilovna nebo místnost pro hosty povede spíše točité schodiště menšího průměru cca 1500mm, do samostatné bytové jednotky dvouramenné schodiště s mezipodestou a v rámci dvoupodlažního rodinného domu 1x nebo 2x lomené schodiště.
Typ schodiště
Většina lidí vchází do vzorkových prodejen již s určitou představou o plánovaném schodišti. Někdo se inspiruje u známých někdo v časopisech nebo na internetu. Tato představa je velice důležitá je třeba ji však konfrontovat s ostatními možnostmi pro výběr ideálního řešení. Každý typ schodiště má své klady a zápory, každý schodišťový prostor má své specifika.
Provedení
V současné době je populární nerezová ocel v kartáčovaném nebo leštěném provedení. V porovnání s klasickou ocelí práškově lakovanou je hůře udržovatelná zejména leštěná. Jinak ji vřele doporučujeme je to krásný materiál!
Dřevěné díly vyrábíme pouze z tvrdých dřev : buk, dub, javor, jasan. Lakované dvousložkovým polyuretanovým lakem. Dřevěné části je možno též barevně domořit.
Přírodní dřevo je po stránce barevnosti různorodý materiál, pokud požadujete schodiště v jednom odstínu jako jsou např. laminátové podlahy doporučujeme nechat schodiště přimořit. U dražších dřevěných podlah bývá schodiště s podlahou totožné.